1. Pierwszym krokiem jest stwierdzenie zgonu. W zależności od miejsca w jakim on następuje, należy wezwać lekarza lub koronera, który stwierdzi zgon i wystawi Kartę Zgonu bądź Kartę Informacyjną. W przypadku otrzymania Karty Informacyjnej, należy udać się do lekarza rodzinnego po Kartę Zgonu. W szpitalach lub zakładach opiekuńczo-leczniczych Karta Zgonu wypisywana jest przez lekarza prowadzącego pacjenta.
2. Po uzyskaniu informacji o zgonie bliskiej osoby, można skonsultować się z zakładem pogrzebowym, by ustalić szczegóły odbioru osoby Zmarłej oraz uzyskać pełne i rzetelne informacje na temat dalszego postępowania.
3. Po otrzymaniu Karty Zgonu bądź karty informacyjnej, można wezwać zakład pogrzebowy, który odbierze Osobę Zmarłą i przetransportuje do chłodni w Domu Pogrzebowym.
4. Z Kartą Zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego odpowiedniego dla miejsca zgonu po finalny dokument potwierdzający zgon tj. Akt Zgonu. Należy pamiętać by Akt Zgonu pobierać w USC odpowiednim dla gminy, w której nastąpił zgon. Nie należy udawać się do USC odpowiedniego dla adresu zamieszkania osoby Zmarłej (jeśli zgon nastąpił na terenie innej gminy niż miejsce zamieszkania/zameldowania).
5. W przypadku nastąpienia zgonu w niewyjaśnionych okolicznościach, z udziałem czynności prokuratorskich, Osoba Zmarła jest przetransportowana przez zakład pogrzebowy świadczący usługi dla prokuratury. Odbiór Osoby Zmarłej możliwy, jest po otrzymaniu Zezwolenia na Pochowanie Zwłok z Prokuratury. Bliscy osoby Zmarłej mają prawo do wyboru dowolnej firmy pogrzebowej, bez względu na miejsce zgonu. Dotyczy to również prosektoriów przyszpitalnych prowadzonych i wynajmowanych przez Zakłady Pogrzebowe.
6. Udanie się do zakładu pogrzebowego w celu ustalenia szczegółów związanych z pogrzebem i przygotowaniem Zmarłego do pochówku.
7. Ustalenie daty, przebiegu i miejsca ceremonii pogrzebowej w kościele i na cmentarzu Parafialnym, Wyznaniowym czy Komunalnym.
8. Uzupełnienie i złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy.
Potrzebujesz pomocy